Nové psychoaktívne látky s Tomášom

Autor: Tomáš Sádecký


DMT: Molekula duše, ktorá je bránou do paralelných vesmírov

 

DMT, presnejšie N,N-dimetyltryptamín je jednou z najsilnejších halucinogénnych látok vôbec. Ľudia, ktorí túto drogu užili, popisujú tento zážitok ako keby ich vedomie bolo vystrelené von z tela a vtiahnuté do úplne inej existencie, ktorú popisujú ako „iná dimenzia“.

 

Čo je DMT a jeho výskyt v prírode

N,N-dimetyltryptamín je molekula veľmi podobná serotonínu a podobne ako ďalšia halucinogénna droga LSD je agonistom serotonínového receptora 5-HT2A. Ďalej pôsobí na sigma-1 receptor, ktorý je v bohatej miere zastúpený v centrálnom a periférnom nervovom systéme. V prírode sa vyskytuje v rastline Prestonia amazonica, ktorú miestni domorodci v Amazonskom pralese volajú yagé. Táto molekula je prítomná v malých množstvách vo väčšine rastlín a živočíchov vrátane človeka. Môžeme povedať, že ide o endogénnu molekulu, ktorú produkuje epifýza, avšak s určitosťou nevieme, za akým účelom sa v tele vylučuje. Existujú teórie, že pri zástave srdca dochádza k rýchlemu poškodeniu mozgu a DMT by mohol mať protektívne účinky pri naviazaní na serotonínové receptory. Táto teória by vysvetľovala prípadné halucinácie pri zážitkoch blízkych smrti.


História DMT a jeho účinky

DMT používali juhoamerickí domorodci tisícky rokov na šamanské a iné náboženské rituály. Vďaka silným halucináciám, ktoré vyvoláva, dostala táto molekula názov: Molekula duše. V roku 1931 DMT vo forme bieleho kryštalického prášku nasyntetizoval chemik kanadského pôvodu Richard Manske, avšak až v roku 1956 objavil jeho halucinogénne účinky maďarský vedec Stefan Szára. Zaujímavé bolo, že Stefan si DMT extrahované z rastliny Mimosa hostilis aplikoval sám intramuskulárne. V súčasnosti ľudia DMT užívajú predovšetkým orálne, fajčením, vaporizovaním alebo šňupaním. Ak sa DMT podáva orálnou cestou, je rapídne metabolizovaný gastrointestinálnym systémom monoaminooxidázou (MAO) a je tak psychadelicky neúčinný. Z toho dôvodu sa DMT podáva vo forme ayahuascy, odvaru obsahujúceho DMT a harmalové alkaloidy, ktoré inhibujú činnosť MAO, a tým zabraňujú extenzívnej metabolizácii tejto molekuly. Pri orálnom podaní v dávke 0,6-0,85 mg na kg nápoja trvajú účinky 4-6 h, pri inhalácii v dávke 40-50 mg sa účinky dostavia v priebehu sekúnd, pričom vrchol dosahuje v priebehu 2-3 minút a účinky odznejú do 30 minút.

Medzi hlavné účinky patria vizuálne a sluchové halucinácie, eufória, pozmenené vnímanie času, tela a priestoru. Veľa užívateľov tento stav opisuje ako veľmi intenzívny, ktorý im zmenil život. K týmto halucináciám patrí aj návšteva iných svetov a rozprávanie sa s rôznymi entitami, ktoré im hovoria o DMT ako o zabudnutej technológii. Mnohí opisujú, že si mysleli, že v paralelnom svete strávili niekoľko dní až týždňov, pritom boli mimo len pár minút. Jedna užívateľka DMT o ňom povedala: "Má to úrovne. Po prvom zásahu sa moje telo veľmi uvoľní a farby sú veľmi živé. Druhý nádych pridal nové vrstvy skúseností. Cítim sa bez tiaže, ako keby som bola vo vode, ale niekto alebo niečo ma drží," povedala. A potom je to, ako keby som sa pozeral na geometrickú maticu - trochu transparentnú maticu, ktorá zahŕňa všetko." Medzi nežiaduce účinky patria: tachykardia, zvýšený tlak krvi, bolesť na hrudi, agitácia, dilatované zrenice, závraty. Pri orálnej administrácii môže DMT spôsobiť nauzeu, vracanie a hnačku. Pri súbežnom užívaní s antidepresívami môže vzniknúť serotonínový syndróm, ktorý sa môže pre užívateľa skončiť fatálne.


Súčasnosť a budúcnosť DMT

Výskum Global Drug Survey z roku 2021 ukázal, že 7,4% respondentov užíva DMT vo forme microdosing. Microdosing je praktika užívania malých dávok drog za účelom zlepšenia sústredenia a kreatívneho vnímania reality. Tieto dáta ukazujú zvýšenie počtu užívateľov s počtom na úrovni užívateľov metamfetamínu. Napriek tomu, že táto droga je nebezpečná a zakázaná, existujú štúdie, ktorými sa vedci snažia zistiť jeho liečivé účinky v liečbe depresie, obsesívno-kompulzívnej poruchy a na liečbu závislosti od alkoholu a tabaku.




Zdroje:

https://www.frontiersin.org/journals/neuroscience/articles/10.3389/fnins.2018.00536/full

https://www.medicalnewstoday.com/articles/306889#history

https://www.acs.org/molecule-of-the-week/archive/d/dimethyltryptamine.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10851633/

https://www.vice.com/en/article/93bn97/a-beginners-guide-to-dmt-the-most-mysterious-psychedelic-hall...